informace ze zákulisí vývoje

Nový editor pro blogy

4. 5. 2019 13:15
Rubrika: Aktuálně | Štítky: ckeditor , blogy , editor

Čekali jsme na tuto chvíli dlouho, ale konečně se povedlo! Nový editor umožňuje dále rozvíjet blogy na signálech, přináší bezpečnější editaci textu a médií a je velkým technologickým posunem.


Právě jsem nasadil nový editor pro blogové příspěvky a jiné části signály.cz, které ho využívají. Ale než si ukážeme, jak vypadá a co umí, pojďme se podívat na starý editor:

Starý textový editor. Ten už na signály.cz nenajdete.

Toto byl starý editor. Můžete si povšimnout, že např. vkládání - nahrávání fotek šlo pomocí tlačítka pod editorem, ikdyž všechna jiná byla nad ním. 

Dále editor umožňoval vložit obrázek/fotografii jen pomocí URL - odkazu. To už nyní nepůjde. Musíte vždy obrázek nahrát. Zde připomínám, že musíte řádně uvést atribuci - splnit podmínky pro jeho použití. Ale proč vlastně toto teď funguje jinak? Problém byl, že blogové články u nás zůstávaly, ale obrázky, na které jste odkazovali, mizely. To se teď už nestane.

Nový blogový editor.

Nový blogový editor umí mnohem lépe pracovat s obsahem jako jsou obrázky. Nabídne vám hned po jejich nahrání přidání popisku, zarovnání, či uvedení alternativního popisu pro nevidomé.

Nově si už bohužel nevyberete vlastní velikosti písma, barvy apod. To nechceme, protože to pak rozbíjí vzhledy vašich blogů, mj. třeba když měníte vzhled na jiný. Jako alternativu vám nabízíme zvýrazňovač s předdefinovanými zvýrazněními.

Nový editor pracuje interně zásadně jinak, než ty předchozí. Nedrží si HTML kód, ale virtuální reprezentaci vašeho textu. Díky tomu produkuje velmi dobré HTML jako výsledek, nicméně to také znamená, že některé věci, které nezná, zahodí. U vašich starých příspěvků, když je nyní budete nově editovat, se tak editor bude snažit je načíst. Kdyby vám při jejich editaci něco chybělo, bylo špatně načteno, můžete mi napsat a podívám se na to. Mám také zálohu starých příspěvků, kdyby se něco někde pokazilo. Sami jsme museli provést teď migraci na všech příspěvcích, které obsahují videa (respektive iframe, embed a object tagy).

Věřím, že není třeba, aby vznikal nějaký návod a bude se vám nový editor dobře používat 😊

Zobrazeno 2153×

Komentáře

Jan Škrášek

> Z toho plyne, že přímá editace HTML zdroje už nebude možná, že?

Presne tak.

ObiSkyWalker

A co vkládání speciálních znaků, jak bylo ve staré verzi? Např. české uvozovky, nezalomitelná mezera atd.

Zobrazit 27 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka